Ne bo odveč, če povemo, da je bilo jurjevanje pred pričetkom druge svetovne vojne vsako leto namenjeno brežiški gospodi. Iz Brežic in tudi iz drugih krajev so se pripeljali s kočijami na kapelski plac. Tu jih je pričakala »pleh muzika« in jim igrala vse do prireditvenega prostora, v gozdu na Ravnah. Jim igrala za zabavo in ples do zgodnjih jutranjih ur. Po drugi svetovni vojni se tovrstna srečanja več niso ponovila.
Katerega leta natančno so začeli organizirati jurjevanje člani gasilskega društva Kapele, ni podatka. Ocenjujemo, da okrog leta 1950, ko so si prebivalci Kapel opomogli od travm druge svetovne vojne.
Organizator jurjevanja je bilo Gasilsko društvo, v sestavu katerega je bila tudi »pleh muzika«, vse do leta 1975.
Le še dva dni do Jurjevega v Kapelah, na Ravnah pri Lovskem domu.
Kdo ve kaj je vzpodbudilo kapelske fante pred tistimi davnimi leti – šmarnice, zelena trava s »federčki«, mehek mah, želja po druženju, da so zavihali rokave in pripravili jurjevo po kapelsko. V Kapelah se niso fantje nikoli oblačili v »zelenega Jurija«. Zeleni Jurij je bil naravni mešani gozd na Ravnah, ki je bil bogat z dišečimi šmarnicami in mehkim mahom kot to vedo povedati prebivalci Kapel. Jurjevanje so pripravljali in ga ohranjali vsaj četrt stoletja, vse do leta 1975.
Vse manj je Kapelcev, ki se še spominjajo tistih lepih jurjevanj. In da ne bo povsem pozabljeno se je Sekcija za ohranitev dediščine pri Kulturnem društvu Kapele pred petimi leti odločila izvesti rekonstrukcijo jurjevanja kot pozdrav pomladi in spomin na lepe davne čase, čase druženja, veselja, smeha, petja, vsega tistega, ki je danes pozabljeno.
Po skoraj dveh mesecih izolacije bi si želeli takšnega druženja. Se strinjate?
.